
A sisakvirg (Aconitum) a boglrkaflk (Ranunculaceae) rendjbe tartoz, lgy szr fajokat magba foglal nemzetsg. Rendszerezsk vitatott, nmelyek 60, msok 350 fajt sorolnak ebbe a nemzetsgbe.
F elterjedsi terletk az szaki-fltekre esik s egybeesik a poszmhek (Bombus) elterjedsi terletvel, mivel a specilis virgot csak ezek a fajok kpesek beporozni. Fleg magashegysgekben fordulnak el, a Krptokban is tbb, egymshoz nagyon hasonl fajuk l.
Termetes, akr az egy mteres magassgot is elr vel nvnyek. Leveleik szrt llsak, tenyeresen osztottak, vagy szeldeltek. Virgaik zigomorfak, a nemzetsg nevt ad sisak a sznes csszelevelek sszenvsvel jtt ltre. A siakban kt hossz nyel mzfejt van. A bibk a porzknl egy httel ksbb rnek, ez meggtolja az nbeporzst. A poszmhek az alsbb, idsebb virgokat termkenytik meg elszr, majd a fels virgokat megltogatva vesznek fel j virgport.
A Farkasl sisakvirgok nevket a virg alakjrl kaptk: a csszelevelek sszenttek, s sszeborulva valban sisak alakot formznak. Gygynvnyek, de mivel ersen mrgezek hatanyagukat mestersgesen vonjk ki.
A sisakvirgok kzl taln a legkevsb feltn: a kk virg fajok igazi dszei a hegyi rteknek, a mregl sisakvirg tmtt frtjei pedig nyltabb helyeken virgoznak. Az rnyas bkk-s gyertyn erdk talajn nehezen vehetk szre halovny, laza frtben ll virgai-mintha csak a bees fny csalka foltjai lennnek. A levelek tenyeresen osztottak, hossz nylen lnek. Magn a szron nincsenek igazi levelek, csak apr murvalevelek vezik gallrknt. A virgok megnyltak, hosszabbak,mint amilyen szlesek, hossz kocsnyon lve alkotnak virgzatot. Termse tszcsokor. de lomerdkben tallkozhatunk vele jnius s jlius heteiben. Az sszes tbbi Aconitummal egyetemben vdett; eszmei rtke 2000 forint.
|