Lapis Lazurit:
![](http://users2.ml.mindenkilapja.hu/users/stefandamonelena/icons/l21687036.jpg)
Ez a k vdi meg a Vmprokat hogy szt gjenek a napon.
A lazurit (nvvltozata: lazrk, lapis lazuli. Eurpban szoks rmenknek is nevezni.) A IV.Sziliktok svnyosztlyon bell a tektosziliktok (llvnysziliktok) alosztlyban az nll szodalitcsoport tagja. Klrtartalm, ntrium-klium tartalm szilikt, melyben az atomcsoportok trhlt alkotnak. Kedvelt kszerk volt mr az korban is. Sokszor tvesztik azazurittal, a szodalittal s a foszftokhoz tartoz lazulit vagyis kkpt svnnyal, de fizikai tulajdonsgaik alapjn knnyen elklnthetek. A gyakori szennyezsei (pirit, markazit, dolomit, csillmok) miatt aggregtnak tekintik, tbben a magas elegykristlyos megjelens miatt kzetnek tartjk. Ksrletek folynak mestersges ellltsra.
![](http://users2.ml.mindenkilapja.hu/users/stefandamonelena/icons/l21652184.jpg)
Jellemz kmiai sszettele:
Ntrium (Na) =13,8%
Kalcium (Ca) =8,0%
Alumnium (Al) =16,3%
Szilcium (Si) =16,9%
Kn (S) =6,4%
Oxign (O) =38,6%
Elnevezse s felhasznlsa:
Az elnevezse a perzsa lazavard szbl ered, a lapis lazuli elnevezs a latin lapis (=k) s az arab g szavak kombincija. Finomszemcss rlemnye termszetes mlykk szn festkanyag a kzismert ultramarinkk is ebbl kszl. Az korban Grgorszgban, Egyiptomban s a rmai terleteken a templomok s elkel palotk dsztsnl alkalmaztk.
kszeripari felhasznls:
Mr az korban ksztettek gyr betteket, fggket, medlokat a knnyen csiszolhat lazuritbl. Ritkn elfordul nagyobb kristlyai keresettek. A finomszemcss tmbs pldnyok gyakran szennyezettek. A vilgosabb Chile-lapis tbbkalcitot s szennyez dolomitot tartalmaz. Legkeresettebb az indigkk keleti lazurit. Aprszem pirit zrvnyok csiszolt felletn klnleges fnyhatst eredmnyeznek. Hevtssel szine befolysolhat. Savakra nagyon rzkeny, ezrt lakk vagy viaszbevonattal ltjk el, ami a fnyhatst is kiemeli. Gyakran hamistjk kvarc "berlini kk" festsvel, ilyen a nunkircheni lapis, de ez idvel zldesre sznezdik. A hamistk gyakran ksztenek tripletet, amikor veget kkre sznezett ragasztanyaggal gyengbb minsg lazurittal prselnek ssze.
Keletkezse:
Szkarnosodott mszkvekben s dolomitokban grnit kontaktusokban metamorf kpzdse a leggyakoribb. Vulkni bombkbankifejlett kristlyok keletkezhetnek. Hasonl svnyok: azurit. lazulit, s a szodalit.
Elfordulsai:
A legrgebben bnyszata Afganisztn terletn tallhat ahol 5000 ve mr kitermeltk s ma is jelents kszletek vannak. Oroszorszg terletn a Bajkl-t nyugati rszein kristlyos dolomit tartalmazza. Megtallhat Chile, Irn s Knaterletn. Olaszorszgban a Vezv vulkni bombiban talltak kristlyyos pldnyokat.
Kir svnyok: Szkarnosodsban kpzdek.
(thevampirediaries.mlap.hu)
|